Svoboda made in USA – stojíme o ní ?
Skandální chování policistů sloužících vládě Spojených států při setkání studentů s jejich senátorem Johnem Kerrym téměř zcela uniká pozornosti masmédií. Andrew Meyer se chtěl zeptat a tak se ptal. Nedostalo se mu verbální odpovědi – o to víc otázek zde zbylo pro nás.
Bez sdělení důvodu spoutat a zatknout člověka, který se ptá na Fóru určeném k setkání, ptaní a ideálně i odpovídání – to snad patří k běžné demokratické praxi svobody projevu ? Při zatýkání je policista povinen sdělit důvod zadržení – platí to i v US ? Není pro nás důležité zajímat se o kulturu právního jednání státu se kterým chceme chránit mír a demokracii na celém světě ? nebo je snad důležitější chránit vládnoucí elitu před nepříjemnými dotazy ? Je nám lhostejné jak zachází se svými občany stát se kterým jednáme o povolení postavit vojenskou základnu na našem území ? Chceme si opravdu zvyknout na scény podobné této ? Chceme se dožít dne, kdy např. na jednání zastupitelstva budou odváděni občané, kteří se „nevhodně“ dotazovali na chování amerických vojáků na území ČR ? Jak moc záleží US vládě na našem názoru, když jí vadí otázky jejich vlastních občanů ? Nechci tuto věc komentovat, protože téma osobní svobody a svobody projevu obecně je velmi citlivé a každý cítíme hranice těchto svobod trochu jinde. Osobně byl pro mě největší šok potlesk části posluchačů, kteří incident sledovali. Cítil jsem se stejně jako při sledování starých filmových týdeníků z doby kdy se houfně zvedali ruce dělníků v továrnách a studentů na fakultách. Z doby kdy slova „svoboda“ a „právo“ zneužívala násilnická komunistická vláda v boji proti „nepřátelům lidu“ stejně jako pendrek (nebo elektrický obušek). A do těch dob se nesmíme nechat manévrovat. Je to totiž cesta zpět a špatným směrem. Bezpráví vypadá úplně stejně v kapitalistickém režimu jako v komunistickém.
Různé názory na tento incident naleznete např. zde, zde, zde, zde nebo zde.
Při hledání informací kolem tohoto případu jsem nalezl ještě tyto zajímavé odkazy, které rád nabízím. První je záznam testu účinků paralyzéru na cvičených kadetech-dobrovolnícíh. Přestože se jedná v podstatě o propagační video, je na zúčastněných vidět účinnost této zbraně a může nám pomoci se vcítit do kůže Andrewa Meyera. Dalším objevem, který byl nepřímo iniciován jednáním bezpečnostních složek na akademické půdě je projekt mého oblíbence Neila Younga LIVING WITH WAR – Today.