Svobodná Republika Žižkov otevřela svůj konzulát u Plešatého tučňáka
Praha má svůj Žižkov a Varšava má svou Pragu. Co mají obě čtvrti – Žižkov i Praga – společné? Kromě toho, že jsou na dohled od center svých měst, také minulost nelákavých periferií, čím dál se zvyšující oblíbenost mezi svými obyvateli a také budoucnost velkých developerských výzev.
Letošní ročník festivalu Noc Pragi, který se odehrál v pátek 14.6.2013 ve svébytné varšavské čtvrti Praga-Pólnoc, přivítal svého budoucího partnera – MČ Praha 3.
Letošní ročník festivalu Noc Pragi, který se odehrál v pátek 14.6.2013 ve svébytné varšavské čtvrti Praga-Pólnoc, přivítal svého budoucího partnera – MČ Praha 3.
Slavnostního zahájení festivalu spojeného s představením konceptu partnerství v kině Praha se zúčastnila za MČ Praha 3 vedoucí odboru kultury Eva Hájková, za Českou republiku dva „žižkováci“ – velvyslanec ČR ve Varšavě Jan Sechter a ředitel Českého centra ve Varšavě Petr Janyška (oba bydlí v MČ Praha 3!) – a nefalšovaný žižkovský Pepík zastupující Polský institut v Praze Pavel Trojan. Polskou stranu reprezentovala primátorka Varšavy Hanna Gronkiewicz-Waltz, starosta Pragy-Pólnoc Piotr Zalewski a známý polský spisovatel a novinář Mariusz Szczygiel.
Po krátkých proslovech, přivítání a promítání starých žižkovských pohlednic s komentářem se diváci dočkali filmu Karla Kachyni „Láska mezi kapkami deště“, který zároveň odstartoval třídenní maraton českých filmů v kině Praha pod taktovkou Českého centra ve Varšavě. O Žižkově se ale mohli diváci dozvědět mnohem více díky výstavě „Žižkov ve vzpomínkách“ zapůjčené z Národního památníku na Vítkově ve foyer kina a zcela jistě je potěšily drobné dárky od MČ Praha 3.
Další program už byl čistě neformální. Delegace se odebrala do legendárního klubu Plešatý tučňák (Łysy pingwin), kde slavnostně otevřela čestný konzulát Svobodné republiky Žižkov a povolala do diplomatických služeb prvního konzula – Mariusze Sczygieła. Zmíněný propagátor české kultury obdržel následně ocenění „dajli-medajli“ za zásluhy od prezidenta pivní kavárny Republika Žižkov Pavla Trojana.
Delegace poté navštívila bar s tradiční lidovou muzikou z Pragy, kde se podávaly starovaršavské knedlíky zvané pyzy, a za zvuku klaksonů se odebrala starobylým autobusem označovaným jako Ogórek na objezd celé čtvrti – na Národní stadion postavený pro EURO 2012, na famózní pláž na Visle, do bývalého lihovaru Koneser a na závěr zpět do konzulátu v Plešatém tučňákovi. Program Nocy Pragi trval v 50 místních klubech až do ranních hodin a k českým akcentům patřil také koncert hip-hopera Olivera Lowe anebo přítomnost českého piva skoro ve všech barech v této čtvrti…
MČ Praga-Pólnoc a MČ Praha 3 plánují v letošním roce uzavřít smlouvu o partnerství. Tuto formu spolupráce vítá také České centrum ve Varšavě a Polský institut v Praze.
Polský institut v Praze a MČ Praha 3 plánují společnou prezentaci MČ Praga-Pólnoc „na revanš“ ve dnech 19.-20.9.2013 během Vinohradského vinobraní a Dnů žižkovského dědictví. V Polském institutu v Praze bude v rámci cyklu POZNEJTE POLSKO probíhat 19.9.2013 multimediální prezentace a výstava starých fotografií z Pragy a Vinohradské vinobraní by mělo 20.9.2013 přivítat lidovou kapelu Czessband, která se největší popularitě těší právě v pravobřežní části Varšavy. V kině Aero bude promítán kultovní varšavský film „Rezervat“.