Žižkov.Tv

originál regionál

Living with the war – nemá smysl mlčet

[youtube k4kTnP5VJ1k]

Každá doba má své něřesti a ctnosti. Stejně tak i ta naše generace. Každá doba má své hrdiny, mučedníky a inkvizitory. A smutné role pro připitomělé figurky, které dokáží zaprodat osudy milionů lidí za materiální prospěch. Již jednou jsme se podívali přes velkou louži na to jak si tam pěstují demokracii a jak k ní vychovávají své občany. Někteří jsou ovšem vychovatelní velmi těžko a po celá léta dokáží říkat svůj názor veřejně a jasně.

Neil Young jistě nemá zapotřebí získávat sipublikum pomocí populistických gest. O to víc je dle mého názoru cennější jeho ukazování faktů, které v televizních novinách neuslyšíte. A když uslyšíte, tak řádně předžvýkané. Zpěvák a básník, který svojí celoživotní prací dokázal cit pro lidskost a touhu po hledání svobody a nenásilí, na své poslední desce konfrontuje prezidenta USA s jeho vlastními výroky. Ukazuje zároveň i snadnost s jakou mohou média každý den vysílat protichůdná tvrzení a stále je vydávat za pravdu. Ukazuje jak lhostejní k věcem veřejným dokážeme být. Jak v nás zmírá pud sebezáchovy při pochodu za krysařovou píšťalou. Nemyslím, že v dnešním světě je velký rozdíl mezi režimem komunistickým, socialistickým, demokratickým, kapitalistickým nebo jinak -ickým. Rozdílné jsou jen zájmy mocenských skupin v jednotlivých regionech a jejich přístup k „lidu“. Anebo přístup lidu ke svým „mocným“. Boj s arogancí moci je problém každé doby a každého systému. I naší době se vyvrk´kloub. Celosvětové problémy jednotlivec řešit asi příliš efektivně nemůže. Může ale chtít poznat pravdu a může odmítat naslouchat lžím. Ono to pro začátek není málo.

Our team can assist you with your case study justdomyhomework.com research.
1 komentář


1 komentář

  1.  Living with the war Březen 14th, 2008  9.51 

    myslím, že opravdu je rozdíl mezi komunistickým či socialistickým a demikratickým. Již v tom, že za komunismu by nebylo (a nebylo) možné se takto vyjadřovat k tomu, s čím nesouhlasíme. Téměř nebylo možné se vyjadřovat kriticky k čemukoliv, co dělali komunisté špatně.. Mohl snad někdo otevřeně kritizovat jejich krarvé roky padesáté, utisk a vyhánění lidí po r. 1968.. etc..? Nehledě k tomu, že naší zem uvrhli o nějakých par dozadu. O kritce v tisku jsme si mohli nechat jenom zdát a kritika na internetu? O tom nikdo nic nevěděl..
    Souhlasím s tim, že tzv. demokratický režim má své slabiny a to velké. Media ovlivňují diváka, čtenáře a najít v tom všem pravdu je nekdy téměř nemožné. Navíc konkretně americký prezident nenjedná demokraticky – jen pískne a státem ( ne jím!) placení žoldáci zautočí na jakoukoliv zem na světě, bez důvodu. Tedy spochbnými důvody, jež nikdo nezná, neboť údajné důvody se ukáží poté naprosto nepravdivé, skoro jako záminka.. Měli by si tito vládci vzít za příklad středověké krále – když chtěl válčit Jan Lucemburský ve světě, tak platil vojsko ze svych peněz, ne ze státní pokladny. Proto si půjčoval peníze na své boje za zástavu královských hradů. Zemská hotovost v té době byla jen svolávána za účelem obrany země při napadení nepřírtelem. Šlechtici vyzbrojovali své pluky také na své náklady – viz kontrovetrzní a mnohokrát zmíněný Albrecht z Valdštejna, jenž ve své pekárně na Frýdlansku denně dovedl napéci 20 000 ks chleba a dodat je válěčné pole. Za své peníze!
    Pokud chtějí vládci bojovat, aŤ bojují za své peníze. Ale nejdříve ať zkusí vyjednávat. Jednání a dorozumění mezi lidmi by mělo být to hlavní a jako prvé při řešení všech konfliktů. Ostatně, i výše zmíněnému vévodovi Albrechtovi bylo vyčítáno, že se boji vyhýbá. Pokud nemusel, tak se boji vyhnul a zastrašoval nepřitele silou svého vojska, ve své době velmi silného..

    Přeji pěkné dny v demokracii a – a vězte, bude líp..